Så här fungerar APU Network

Allt arbete i APU Netowork bedrivs ideellt av våra medlemmar som gör en stor insats genom att bidra med sin tid och kunskaper. Det är tack vare detta engagemang som vi kan åstadkomma resultat. Organisatoriskt består vi  av en styrelse , ett projektkontor (Project Office) som operativt driver alla våra projekt samt olika fokusområden där APUs aktiva medlemmar bidrar med olika initiativ och projekt.

  • APU Styrelse

Styrelsen 5 ordinarie ledamöter och 2 suppleanter och leder och utvecklar APU Network. Varje styrelsemedlem har också bestämda funktioner för att på bästa sätt stödja våra fokusområden.

  • Project Office

Projektkontoret är navet i vårt operativa arbete och där vi arbetar oftast i projektform. Här följer vi upp alla våra pågående projekt och fördelar arbetet för kommande initiativ. Arbetet drivs av projektkontorets koordinatiorer.

I projektgrupperna jobbar våra aktiva medlemmar och representanter från våra samarbetspartners. Här kan du läsa om några av våra avslutade och kommande projekt. Är du intresserad av att veta mer om hur du kan bidra? Kontakta oss på projectoffice@apunetwork.net

  • APU Fokusområden

För varje fokusområde ansvarar en koordinator, som tillsammans med sin stödperson från styrelsen säkrar att vi arbetar med rätt saker utifrån medlemmarnas önskemål och i enlighet med APU Networks mission.

APU Network Styrelse

Emina Pasic

Emina Pasic

Ordförande

E-mail: emina.pasic@apunetwork.net

Sude Sacirovic

Sude Sacirovic

Styrelseledamot

E-mail: fam.sacirovic@apunetwork.net

Darko Krsek

Darko Krsek

Styrelseledamot

E-mail: darko.krsek@apunetwork.net

Dzenan Karic

Dzenan Karic

Styrelseledamot

E-mail: dzenan.karic@apunetwork.net

Semko Redzic

Semko Redzic

Styrelseledamot

E-mail: semko.redzic@apunetwork.net

Danijel Draskovic

Danijel Draskovic

Styrelseledamot

E-mail: danijel.draskovic@apunetwork.net

Saima Glogic

Saima Glogic

Suppleant

E-mail: saima.glogic@apunetwork.net