Bosanskohercegovačka žena je naša vječita inspiracija
Sretan vam Osmi mart – Međunarodni Dan žena
Bosanke i Hercegovke, kao i žene širom svijeta, nastavljaju da inspirišu svaki dan. Njihova snaga, otpornost i odlučnost ne samo da oblikuju budućnost Bosne i Hercegovine, već služe i kao svjetionik nade ženama posvuda. Od umjetnica i aktivistkinja, poduzetnica do prosvjetnih radnica, one se bore za pravdu, jednakost i svjetlije sutra, često savladavajući ogromne prepreke.
Za vrijeme večere povodom Dana nezavisnosti BiH, naša gošća Teufika Šabanović, je skrenula pažnju na to da su naše žene i majke inspiracija nemjerljivom SNAGOM, ali koliko god snažne, i dalje trebaju našu kontinuiranu podršku kako bi se njihovi glasovi pojačali.
Danas se u Bosni i Hercegovini organiziraju protesti oko važnih pitanja. Od ekonomske nejednakosti do socijalne pravde, ovi pokreti pomažu da se pojačaju glasovi koji se moraju čuti. Jedno kritično pitanje koje danas zauzima središnje mjesto je mobing i seksualno uznemiravanje na radnom mjestu.
Vrijeme je da se progovori, da se zahtijevaju bolji uslovi za žene i da se stvori prostor u kojem se svi osjećaju sigurno i cijenjeni na poslu. To su osjetljive teme koje se često guraju u stranu pred većim društvenim izazovima, ali zaslužuju našu pažnju i akciju.
Danas, dok dižemo svoj glas u znak solidarnosti sa onima koji govore, 𝐬𝐣𝐞𝐭𝐢𝐦𝐨 𝐬𝐞 𝐝𝐚 𝐬𝐮 𝐛𝐨𝐬𝐚𝐧𝐬𝐤𝐨𝐡𝐞𝐫𝐜𝐞𝐠𝐨𝐯𝐚č𝐤𝐞 ž𝐞𝐧𝐞 𝐮𝐯𝐢𝐣𝐞𝐤 𝐛𝐢𝐥𝐞 𝐢𝐳𝐯𝐨𝐫 𝐢𝐧𝐬𝐩𝐢𝐫𝐚𝐜𝐢𝐣𝐞 – 𝐧𝐞 𝐬𝐚𝐦𝐨 𝐬𝐯𝐨𝐣𝐨𝐣 𝐝𝐣𝐞𝐜𝐢, 𝐧𝐣𝐢𝐡𝐨𝐯𝐢𝐦 𝐳𝐚𝐣𝐞𝐝𝐧𝐢𝐜𝐚𝐦𝐚, 𝐯𝐞ć 𝐢 𝐬𝐯𝐢𝐣𝐞𝐭𝐮. 𝐍𝐣𝐢𝐡𝐨𝐯𝐚 𝐡𝐫𝐚𝐛𝐫𝐨𝐬𝐭 𝐣𝐞 𝐩𝐨𝐝𝐬𝐣𝐞𝐭𝐧𝐢𝐤 𝐝𝐚 𝐣𝐞 𝐩𝐫𝐨𝐦𝐣𝐞𝐧𝐚 𝐦𝐨𝐠𝐮ć𝐚 𝐤𝐚𝐝𝐚 𝐬𝐭𝐨𝐣𝐢𝐦𝐨 𝐳𝐚𝐣𝐞𝐝𝐧𝐨 𝐢 𝐩𝐨𝐝𝐫ž𝐚𝐯𝐚𝐦𝐨 𝐣𝐞𝐝𝐧𝐢 𝐝𝐫𝐮𝐠𝐞.
Zajedno možemo pomoći da niko ne pati u tišini. 

I naravno, APU Network je ponosan što su 58% članica našeg UO žene koje svojim srcem, vještinama i aktivizmom doprinose promjenama. Pridružite se i vi, jer je naša organizacija unikatna i platforma za sve koji vole BiH.
Na fotografiji: Amina Agovic Merana Sadikovic Mandzukic Džanina Dž Karić Lejla Karcic Tamara Jovanovic




