Uspješno smo obilježili Dan državnosti Bosne i Hercegovine, po prvi put u Geteborgu. Sa preko 60 gostiju proslavili smo ovaj značajan dan, ali i pružili priliku da razgovaramo o veoma važnim temama za opstanak naše države, nacije i kulture.
Upravo je današnji Dan državnosti BiH – dan kada se osim dostojanstvenih proslava, trebamo i posjetiti na zajedničke vrijednosti Bosne i Hercegovine, ali i izazova koje nažalost državnost naše zemlje i dalje trpi.
Ovaj događaj je potvrdio da dijaspora želi i mora biti uključena u važna pitanja za Bosnu i Hercegovinu.
”Potaknuti zabrinjavajućim scenarijem zatvaranja Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine (NUBBiH), na svečanoj proslavi Dana državnosti, APU Mreža je u saradnji sa Ambasadom BiH u Kraljevini Švedskoj, Republici Finskoj i Republici Estoniji, okupila eminentne intelektualce i kulturne djelatnike iz BiH i Švedske. Oni su mnobrojnim gostima večeri u nekoliko panel diskusija govorili o temi (Samo)održivosti državne i nacionalne baštine, te adresirali značaj kulturnih i nacionalnih institucija za državotvornost i nacionalni identitet građana Bosne i Hercegovine. Apeliralo se na djelovanja koja će spriječiti ponavljanje scenarija od ratnog uništavanja Vijećnice, do mirnodopskog zatvaranja Zemaljskog muzeja i slično”, kazali su.
Specijalni gost večeri, ambasador Bosne i Hercegovine u Kraljevini Švedskoj Bojan Šošić, je istakao da kontinuitet bosanskohercegovačke državnosti nije samo pravni okvir definisan dejtonskim sporazumom, već je ukorijenjen u antifašističkoj borbi naroda BiH tokom Drugog svjetskog rata
”Principi ljudskih prava i sloboda su ukorijenjeni u BH državnost još od Deklaracije o ljudskim pravima građana BiH, donesene na Drugom zasjedanju ZAVNOBiH-a 1944. godine. Ovaj temeljni dokument svjedoči o viziji Bosne i Hercegovine kao zemlje u kojoj prava pripadaju svima podjednako, a ne privilegovanim grupama, a što je i potvrđeno dejtonskim mirovnim sporazumom – kao ’pobjedom za sve one koji žele da vjeruju u multietničku demokratiju’, prema riječima američkog sekretara Warren Christophera, a što je i dalje ključni cilj i obaveza svih koji rade na očuvanju države BiH”, dodaje se.
O temi ”(Samo)održivost državnosti kroz opstanak institucija i angažovanost dijaspore” u prvom panelu večeri Bojan Šošić, Edin Osmančević i Adnan Mahmutović govorili su o sinergiju državnih institucija i dijaspore u očuvanju državnosti i razvoju privrednih veza.
Šošić je podvukao kako diplomatija može postati ključni most između dijaspore i matične zemlje, dok je angažman dijaspore neophodan u očuvanju demokratskih vrijednosti kao i stabilnosti i razvoju domovine. Edin Osmančević, ekonomista sa višedecenijskim iskustvom u bankarskom sektoru i stručni savjetnik u Općini Geteborg, ukazao je na praktične aspekte ekonomske saradnje, ističući važnost investiranja u obrazovanje i razvoj domaćih resursa kao temelja jačanja institucija.
Njegova poruka bila je jasna: privreda i obrazovanje su stubovi dugoročne stabilnosti. Mahmutović, profesor književnosti i predsjednik Saveza bh. udruženja u Švedskoj, govorio je o intelektualnom angažmanu dijaspore kroz kreiranje obrazovnih i kulturnih politika koje afirmiraju vrijednosti tolerancije i zajedništva.
Virtuelnim uključenjem profesor Vahidin Preljević sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, istaknuo je duboku historijsku važnost prvog zasjedanja ZAVNOBiH-a, koji je postavio temelje na kojima je izgrađena savremena bosanskohercegovačka državnost. A kako je naša kulturna baština bila i ostala unikatna i ukorijenjena u te temelje, tako su i naše kulturne i obrazovne institucije danas na udaru.
”Kulturna baština kao temelj državnosti” je tema o kojoj su narednom panelu disktutovali Amra Hećo, Senada Bešić i Midhat Ajanović. Hećo, predavačica filmske umjetnosti na Univerzitetu u Geteborgu, je govorila o značaju kulturnog otpora kao ključnog elementa u očuvanju identiteta Bosne i Hercegovine, posebno u turbulentnim historijskim okolnostima. Objasnila je da to nije samo čin suprotstavljanja nasilju ili okupaciji, već i stvaralački proces koji objedinjuje vizuelnu umjetnost, književnost, muziku i druge medije kao alate za prenošenje univerzalnih poruka o pravdi, slobodi i dostojanstvu.
Pored panel diskusija, gosti su te večeri mogli uživati u dobro poznatim recitacijama, ali i novonapisanim stihovima mladog autora Adija Jašarevića, te u izvođenju bosanskih sevdaliki i poznatim hitovima muzičke scene našeg područja u aranžmanu benda Dzeny & Bosnia Express.
Ovaj događaj od značaja su pomogli Ambasada Bosne i Hercegovine u Švedskoj, NBV, kao i privredni subjekti iz Švedske i Bosne i Hercegovine: Nomad Hostel Group, Miljö 24, Swedish Living, Valuetheque, BS Group Travel Realestate, Authority Partners i Bazerdžan, te volonterski organizacioni tim iz APU Mreže.